slnko spievanka zahrajko oblak oblak oblak oblak oblak oblak oblak oblak oblak

SPIEVANKOVO

Rozprávková krajina plná hudby, spevu a tanca, kde je vždy dobrá nálada.

V SPIEVANKOVE sa vždy niečo deje a je tu veselo. Spievame si tu, hráme sa a dokonca sa popri tom všetkom spolu niečo naučíme. Ale čo je najdôležitejšie, žijú tu dvaja nadaní speváci a hudobníci, ktorých určite poznáte. Áno, sú to Spievanka a Zahrajko. Viete, ako sa vlastne volajú, ako SPIEVANKOVO vzniklo a čo je jeho poslaním? Čítajte ďalej.

Mária Podhradská gulicka

Mária Podhradská

Je slovenská speváčka, skladateľka, textárka a herečka, vyštudovala predškolskú pedagogiku a jazyky. Je zakladateľkou a spoluautorkou hudobno-zábavného projektu SPIEVANKOVO. Jej veľkým snom je vzdelávať deti netradičnou a zábavnou formou, aby mali radosť z učenia a objavovania nových vecí. Ako sama hovorí: „SPIEVANKOVO je krajina, ktorá…

Čítať viac >

Richard Čanaky

Je slovenský spevák, skladateľ, textár, herec a hudobný producent (KN Studio), vyštudoval liečebnú pedagogiku. Je zakladateľom a spoluautorom hudobno-zábavného projektu SPIEVANKOVO. Jeho snom je prinášať deťom radosť: „Zahrajko je od začiatku postava, ktorá vymýšľa hlúposti, nemá rada pravidlá, nechce sa jej učiť, presný opak Spievanky ☺. To som celý ja. Naučil som sa…

Čítať viac >
Richard Čanaky

SPIEVANKOVO

Našim cieľom je vzbudiť v deťoch už v ranom veku záujem o hudbu, tanec i umenie a priniesť do rodín radosť pre všetky generácie. Chceme rozospievať všetkých - deti aj rodičov. Prečo? Pretože hudba nás sprevádza už od narodenia, je dôležitá pri rozvoji individuálnych daností a schopností. Špeciálne postavenie má hudba v živote dieťaťa, dáva mu zmysel pre rytmus, precvičuje artikulačné schopnosti a pohybové zručnosti. V našich príbehoch nájdete nielen zábavu, ale aj vzdelanie a prvky morálnych i spoločenských hodnôt.

BOL TO ROK

2002

Ktorý odštartoval spoločný príbeh tejto dvojice. Riško v tom čase pracoval v rozhlase a Mária bola na materskej dovolenke so svojím prvým synom. Obaja sedia v obývačke a medzi rečou prebieha debata, ktorá určila smer ich životov na ďalších 20 rokov… Riškova manželka tlmočí prosbu učiteliek zo škôlky, že by potrebovali nahrať nejaké detské pesničky. Vraj stačí, nech to bude „len tak“, hoc nahraté aj v obývačkev. Obom sa tento nápad zapáčil. Sú predsa hudobníci, Mária navyše vyštudovaná učiteľka, ktorá pozná deti a veľa piesní…Obrátili sa s týmto nápadom na kamaráta v kresťanskom vydavateľstve a netrvalo dlho, Mária s Riškom už nahrávali svoje prvé detské CD. Prvých 500 ks nahrávok sa rozchytalo naozaj rýchlo a mali výborný ohlas. Práve ohlas a prosby rodičov motivovali Máriu a Riška pokračovať v nahrávaní. Je to príbeh, ktorý priniesol sám život. Ich cesta je samozrejme spojená s obrovskou dávkou nadšenia, pracovitosti, odhodlania, viery i šťastia.

Už o rok neskôr stáli na pódiu. Síce provizórne a ešte bez kostýmov, ale obaja na to spomínajú, ako na najkrajšie obdobie. Koncerty pre deti pribúdali a pribúdali aj nové pesničky. Tie Mária a Riško hľadali v knižniciach či antikvariátoch, aby oživili dávno zabudnuté krásne slovenské piesne. Po množstve úspešných koncertov prišiel nápad spraviť aj prvé DVD.

A presne tu vzniklo nielen SPIEVANKOVO, ale aj Spievanka a Zahrajko.

 

ROK

2007

Sa stal v ich hudobnej tvorbe prelomový. Počas leta v roku 2007, kedy inak bol na Slovensku nameraný historicky najteplejší deň vôbec, nahrávali v štúdiu Creative Music House svoje vianočné CD. Áno, vonku 40 stupňov a na bratislavskej Kolibe sa hrali koledy… Do SPIEVANKOVA prichádzajú hudobníci pod taktovkou Stanislava Palúcha, ktorí berú detský svet piesní ako príjemnú zmenu ich „dospeláckej“ rutiny. Hudobníci okolo Stanislava Palúcha známi zo zoskupení PaCoRa, Nothing But Swing či Bashavel neuveriteľným spôsobom zasiahli do tvorby Spievankova a ich hudobný rukopis si obľúbili nielen deti, ale aj rodičia.

ROK

2009

Záujem o koncerty bol v tomto roku už taký enormný, že sa Mária a Riško rozhodli, že sa vďaka videoklipom priblížia deťom na celom Slovensku. Chceli, aby všetky deti mali možnosť vidieť Máriu a Riška. Slovo dalo slovo a počas jednej cesty autom na koncert vznikli mená Spievanka a Zahrajko a aj meno Spievankovo. Začali sa tvoriť námety na klipy na niektoré z piesní a zrazu z nich vznikol ucelený príbeh, ktorý sa nahral do podoby DVD Spievankovo 1. Vzniklo prelomové dielo, ktoré ovplyvnilo nielen ďalšie fungovanie Spievankova ale bolo podnetným aj pre ďalších detských intepretov. Dá sa povedať, že rok 2009 je rokom nula v detskej tvorbe na Slovensku :-).

Pozrite si celé DVD Spievankovo 1:

ROK

2013

Mária s Riškom dokončili DVD Spievankovo 3, ktoré ako predchádzajúce dva tituly robili úplne vo svojej réžii – od scenára, cez kostýmy až po réžiu – všetko sa robilo svojpomocne a každý robil, čo bolo na pľaci treba robiť. Nedá sa to ale tak robiť donekonečna.
Istá súhra okolností spôsobila, že do Spievanova vstúpila vedúca výroby Miška Jeleneková, ktorá priniesla so sebou aj režisérku Dianu Novotnú, kostymérku Kristínu Hroznovú, scénografku Barboru Rajčanovú a neskôr svoj rukopis do Spievankova začala vkladať aj scenáristka Lenka Tomešová.
Nahráva sa DVD Spievankovo 4, na ktorom prvýkrát spolupracoval profesionálny filmársky štáb.

 

ROK

2015

Námetom nového DVD sa stali povolania a zamestnania. Spievanka a Zahrajko sa rozhodli prostredníctvom piesní predstaviť deťom hravým a zábavným spôsobom povolania, s ktorými možno zatiaľ ani nemali možnosť prísť do kontaktu. Do hudobného života Spievankova vstupuje veľká novinka – symfonický orchester, ktorý sa podieľal na viacerých piesňach nového DVD.

Pozvanie účinkovať v tomto filme prijali aj viacerí známi herci, vďaka ktorým získal tento film unikátny šmrnc.
Prišla dokonca ponuka ísť s filmom Spievankovo 5 – povolania do kín. Veľmi veľa detí na Slovensku vďaka Spievankovu malo možnosť ísť prvýkrát do kina.

Výnimočné

PROJEKTY

„Vďaka hudobnému festivalu VIVAMUSICA sa mi splnil jeden z mojich snov, odohrať veľký muzikál. Dva mesiace intenzívnych príprav sa oplatili a vyše 2500 divákov si nadšene vychutnalo pesničky v podaní Symfonického orchestra. Bolo to veľkolepé, aj ja som z toho mala zimomriavky a veľký rešpekt!“, priznáva Mária.

 

Bolo len otázkou času, kedy vznikne ďalší – doteraz najvýpravnejší a najveľkolepejší film o kráľovnej Harmónií (SPIEVANKOVO 6) (2017). „Keby mi v začiatkoch niekto povedal, že raz budem natáčať rozprávku so 100-členným štábom, neverila by som.“, vraví Mária.

 

 

A ĎALŠÍ SPLNENÝ SEN?

ANGLIČANINA

Tá bola vždy Máriinou srdcovkou. V roku 2020 uzrel svetlo sveta seriózny vzdelávací projekt, ktorý má pomôcť detičkám získať pozitívny vzťah k cudziemu jazyku a naučiť ich hravou formou základom angličtiny.

ĎAKUJEME! Za vaše milé slová a povzbudenia, za to, že ste verní našim pesničkám a príbehom, že si s deťmi doma spievate. Pretože všade tam, kde si spievate, je krajina SPIEVANKOVO. Vy ste SPIEVANKOVO. Sme šťastní, že môžeme byť súčasťou vašich každodenných radostí, že vám môžeme pomáhať vychovávať vaše deti a robiť radosť.

Mária a Riško

ČO STE MOŽNO O NÁS NEVEDELI...

Mária: „Angličtina vždy bola mojou srdcovkou. Už od puberty. Som šťastná, že ANGLIČANINA uzrela svetlo sveta ako seriózny vzdelávací projekt, ktorý má pomôcť detičkám získať pozitívny vzťah k cudziemu jazyku a naučiť ich hravou formou základom angličtiny.“

Riško: „Mojim, zatiaľ nesplneným, snom je stať sa skutočným hercom. Nie tým v kockovanom obruse, ale v úplne inom žánri, napríklad akčnom. :-)“

Viete, že sme pre vás nahrali už viac ako 500 pesničiek?

A toto ste o SPIEVANKOVE vedeli?

SPIEVANKOVO koncertovalo v krájinách ako Česká republika, Maďarsko, Anglicko, Írsko, Rakúsko, Luxembursko, Srbsko a Poľsko.

Vedeli ste, že Zahrajko zodral už 4 gitary?

Odohrali sme pre vás už vyše 2000 koncertov.

Vo filmoch či vystúpeniach sa objavilo skoro 200 rôznych kostýmov.

Vytvorili sme pre vás 24 CD, 8 DVD, 11 knižných titulov, 2 mobilné aplikácie, 4 spoločenské hry a nejaké ďalšie drobnosti.